Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

SİVAS'I NEDEN ZİYARET ETMELİYİZ?

Sivas; Kızılırmak, Yeşilırmak ve Fırat Nehri'nin oluşturduğu üç vadi arasında yer alır.  İlk yerleşimin M.Ö. 7000-5000 yıllarına kadar uzandığı kent, birçok tarih sahnesine tanıklık etmiştir. Ayrıca 28.488km²’lik alanıyla toprak genişliği bakımından Türkiye’nin ikinci büyük ilidir.

Üç medeniyetin (Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi) eserlerinin bir arada bulunduğu Tarihi Kent Meydanında Çifte Minareli Medresesi, Buruciye MedresesiŞifaiye Medresesi, Kale Camii, Jandarma Binası, Hükümet Konağı ve 2 Eylül-18 Aralık 1919 tarihleri arasında 108 gün "Milli Mücadele Karargâhı" olarak kullanılanAtatürk ve Kongre Müzesi bir aradadır.

 UNESCO Dünya Mirasında yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, konakları, dünyaca ünlü Kangal Köpeği, Anadolu'nun en yüksek taç kapısına sahip, Selçuklu sanatının en uyumlu ve bütünlük arz eden mimari yapılarından biri olan Gök Medresesi, Anadolu’nun en eski camilerinden Sivas Ulu Camiisi ile görülmeye değer bir ilimizdir.

Yine;

            Arkeoloji Müzesi, Orta Anadolu'nun en büyük arkeoloji müzesi durumundadır.
            
Yıldız Dağı Kayak Merkezi, Türkiye’nin parlayan yıldızı, dünya standartlarında kayak yapabileceğiniz ve istediğiniz kadar konaklayabileceğiniz bir merkezdir.

            Sıcak Çermik, romatizma, sinir sistemi, solunum yolu, metabolizma bozuklukları, kan dolaşımı ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde etkindir.       

            Soğuk Çermik, sinir sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde etkindir.Kaplıca suyu içildiğinde mide, bağırsak ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir.

Kangal Balıklı Kaplıca, sedef hastalığının yeryüzündeki tek doğal tedavi merkezidir.

            Kangal Köpeği,sadakati, sıcaklığı ve heybeti ile bilinen, dünyada emsali görülmemiş bu türü doğal ortamlarında görebilirsiniz.

            Hafik Gölü,Tödürge Gölü, Gürün Gökpınar ve Şuğul Vadisi, Koyulhisar Eğriçimen temiz havada çayınızı yudumlayıp ruhunuzu dinlendirebileceğiniz önemli mesire alanlarındandır.

         Tescil edilen Sivas Köftesi, doğallığı, pişirme tekniği ve lezzetiyle yöre mutfağının tanınmış bir ürünüdür. Bunun dışında yine yöreye özgü Sebzeli Sivas Kebabı, fırında kelle, turşu mıhlaması, fırın katmeri ve çöreği, madımak aşı, peskütan çorbası, hurma(kalburabastı) tatlısı, hıngel ve daha birçok lezzet Sivas’a gelindiğinde mutlaka tadılması gereken lezzetlerdir.

Sivas halısı, çubukçuluk (ağızlık ve kalem yapımı), gümüş işçiliği, bıçak yapımı ve kemik tarak gibi birçok Sivas’a özgü el sanatları da hala şehrimizde var olmaya devam etmektedir.

Yine Sivas köklü hamam kültürüyle Anadolu’nun en kadim kentlerinden biridir.

            Bu değerlerin tadına varmak isteyen konuklarımızı Sivas’a bekliyoruz.