Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İSTANBUL’DA SİVAS RÜZGARI ESTİ

Sivas Günlerinin 14.sü 19-22 Ekim tarihlerinde İstanbul Yenikapı etkinlik alanında gerçekleşti. 2023 UNESCO 2023’ü Aşık Veysel Yılı ilan etmesiyle “Bir İnsanlık türküsü Sivas” mottosuyla Dünya ozanı Aşık Veysel bu yılki Sivas Günlerinin temasıydı. 16 ilçesi, üniversiteleriyle Sivas, İstanbul’a çıkartma yaptı. Sivaslılar; yüz binlerce ziyaretçinin ziyaret ettiği Sivas günleri -Filistinde yaşanan insanlık dramı gölgesinde de olsa- sıla hasreti çekenlerin, sözün, sohbetin, muhabbetin merkezi oldu. Sivas’ın tüm ilçeleri kültürü, sanatı, yerel kıyafetleri, yöresel ürünleri, kendilerine özgü yiyecekleriyle misafirlerini ağırladı.

Sivas Platformu ve Federasyonunca organize edilen Sivas Günlerine Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz Sivas Valiliğimizin standında gelen misafirleri karşıladı, memleket özlemi çekenlere ve Sivas’ı yakından tanımak isteyenlere Sivas’ı tarihi, kültürü, mimarisi, gastronomisi ile tanıtan kitap ve broşürleri takdim etti.

Ayrıca Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde Sivas Valiliğince “Sivas’ın Cumhuriyet Yüzyılı” sergisi düzenlendi. Sergiye Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek ‘in davetlisi olarak İstanbul Valisi Davut Gül, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Platformu Başkanı İsmail Erdem, Milletvekilleri, bürokratlar, Beşir Ayvazoğlu, Müjgan üçer, Çiğdem Elmas gibi Sivas’ın yetiştirdiği kültür sanat ve edebiyat adamları ve çok sayıda davetli katıldı. Büyük ilgi gören sergi izleyenlerin beğenisini aldı.

14. Sivas Günleri İstanbul’da dört gün dolu dolu Sivas rüzgârı estirdi.

 4b4c40d0-dded-4140-9871-f8f373ff3dbe.jpg