Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

DOĞAL GÜZELLİKLER

     Sivas doğal güzellikleri ile de kendine hayran bıraktıran bir şehir. Doğada güzel vakit geçirmek isterseniz Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Hobbit Evleri’nde (Yamaç Evler) konaklayabilir, Paşabahçe Mesire Alanında piknik ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Sivas Hobbit Yamaç Evleri merkeze 5-6 km mesafede.

     Emirhan ve Eğribucak Kayalıkları, jeolojik miras niteliğindeki alanlardan ikisi. Emirhan Kayalıkları’na yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan ve Peri Bacaları’nı andıran bir görüntüye sahip Eğribucak Kayalıkları, son zamanlarda özellikle trekking tutkunlarının uğrak yeri durumunda.


Eğribucak Kayalıkları.jpg

     Sivas koruma altına alınan doğal gölleri ile de adından söz ettiriyor. Doğal ve arkeolojik sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Hafik Gölü Sivas merkeze 45 km,


Hafik Gölü (1).JPG


Tödürge Gölü 75 km,


Zara-Tödürge Gölü-4.jpg

Zara-Tödürge Gölü-1.jpg


Gürün Gökpınar Gölü ve Şuğul Vadisi ise 140 km uzaklıktadır.
Gürün Gökpınar Gölü-1.JPG

Gürün-Şuğul Vadisi-2.JPG  
   Hafik Gölü’nde kayıkla gezinti yapabilir, sportif alanlardan, gezi parkurlarından faydalanabilir ve güveçte balığın tadına bakabilirsiniz. Tödürge Gölü’nde kayıkla gezinti yapabilir ve dalış sporunun tadını çıkarabilir, göl çevresinde yaşayan birçok kuş türünü de gözlemleyebilirsiniz.Gürün Gökpınar Gölü ve Şuğul Vadisi ise bol oksijeni, berrak suyu ve turkuaz mavisi rengi ile doğal akvaryum görünümünde. Gürün Gökpınar Gölü’nde alabalığın tadına bakabilir, Şuğul Vadisi’nde kanyon içerisindeki yürüyüş yollarını kullanarak bol oksijeninden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Vadi girişinde balık yiyebilir, kır kahvesinde kahvenizi yudumlayarak doğal güzellikleri seyredebilirsiniz.

     Sivas’a 119 km mesafede olan, doğal SİT alanı ilan edilerek koruma altına alınan Gemerek Sızır Şelalesi,


Gemerek-Sızır Şelalesi-1.JPG

Gemerek-Sızır Şelalesi-2.JPG


 konaklama imkânı bulunan Koyulhisar Eğriçimen Yaylası da Sivas’ın önemli doğal güzellikleri arasındadır. 


Eğriçimen Yaylası-1.jpg

Eğriçimen Yaylası-2.jpg