Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KIŞ TURİZMİ

     Yıldız Dağı Kayak Merkezi, kış turizminde Sivas’ın parlayan yıldızı. Kayak tutkunuysanız sizi Türkiye'nin en ekonomik, en modern, en genç  kayak merkezine bekliyoruz. Sivas kent merkezine 58 km mesafede olan 2552 rakımlı tesiste isterseniz konaklayabilir isterseniz tesisin imkânlarından günü birlik faydalanabilirsiniz.

     Hizmet vermeye 2015 yılında başlayan Yıldızdağı Kayak Merkezi’nde 5 mekanik tesis, 1 otel, 5 günübirlik tesis, buzpark, yapay karlama sistemi ve sağlık merkezi bulunuyor.  Üst kesimlerindeki endemik bitkiler özellikle batı eteklerindeki geniş orman varlığı göze çarpan Yıldız Dağı, kasım ortasından mart sonuna kadar karla kaplı olan, sağlam zemin yapısı ve kar kalitesi ile ilgi çekiyor.

     Yıldız Dağı, kış turizminin yanı sıra doğa turizmi ve jeoturizm için de uygun niteliklere sahip. Yörede bulunan antik ve estetik görünümlü traverten oluşumlar, şelale ve dereler önemli tabiat varlıklarıdır. Yıldız Dağı; batı yamacında yer alan arkeolojik eserleri, güneyindeki Yıldız Göleti, şelalesi ve mağaraları, eşsiz doğal güzellikleri ve barındırdığı endemik bitki türleri ile doğaseverlerin uğrak yerlerinden birdir.