Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Numan Efendi Aile Kabri

SİVAS MERKEZ  Uluanak Mahallesi

BUGÜNKÜ SAHİBİ: Vakıflar Genel Müdürlüğü

TESCİL TARİHİ: 21.01.1983 TESCİL KARARI: A-4053

AYRINTILI TANIM:

Sivas Ulu Camii ’nin batısındaki yolun öteki yakasında ve camii duvarına yaklaşık 100 m mesafede üç tarafı duvarlarla çevrili üzeri açık bir aile kabristanıdır.

 Bugünkü durumu ile üç tarafı duvarlarla çevrili batı yönünde betonarme iki katlı bir ev bulunan kabristanın üzeri bugün de açık durumdadır. Doğu duvarı içten içe 6,50 m. uzunluğunda güneydoğu kenarı 1.35 m. güney duvarı 4,30 m. olup batısında yer alan evin kabir kısmı ise 5.95 m. ölçüsündedir. 

Günümüzde; güney yönünde 1.28 m. açıklığı olan pencere kapı olarak kullanılmaktadır. Güneydoğu yönünde gemi teknesi biçiminde kemere sahip bir sağır niş bulunmaktadır. Bu nişin yukarıda da belirtilen çeşme olduğu çevrede yaptığımız araştırmada belirlenmiştir. Bugün de çeşme görünümündedir. Ancak suyu kesilmiştir. Doğu cephe duvarından üç adet pencere açıklığı mevcuttur. Bunları güneyden kuzeye doğru inceleyecek olursak;

Pencere1.30 m. açıklığında mermer söveli parmaklıksız (Sövede geçme yerleri mevcuttur) dikdörtgen çerçevelidir. 0.41 x1.08 m. ebadındaki lento üzerinde “Ve ef’alul Hayr” yazılıdır.

Pencere1.30 m. açıklığında mermer söveli parmaklıksız daire kesitli bir kemere sahiptir. Pencere kemeri geçmeli mermerden olup kilit taşında “Ameli Şadi bin Yusuf el Kayseri” yazılıdır. Bu isim muhtemelen kütüphane ve hazireyi yapan mimardır. Bu pencerenin tabanına 1.10 x 1.17 x.30 m. boyutlarında dikdörtgen prizma şeklinde bir taş vardır. Taşın üzerinde iç içe daire biçiminde iki helezon (Altı adet oyuklu suyolu ) kıvrımlarından oluşan bir suyolu bulunmaktadır.  Taşın dar kenarında daha büyük ve daire şeklindeki oyuğa dolan su, karşı dar kenardaki delikten kıvrılarak akmaktadır. İşte bu taşın biçiminden dolayı halk Numan Efendi aile kabrine “Yılancık Evliyası” da demektedir.

Pencere mermer söveli parmaklıksız olup 0.30 x1.60 m. boyutlarındaki iki satırlık kitabe taşının birinci satırında Kur’an’dan ayet yazılıdır.

YAPILAN ONARIMLAR : 1978 yılında duvarları onarılmıştır.