Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Şehitler Mezarlığı

SİVAS MERKEZ   Şehitler Mahallesi

TESCİL TARİHİ: 18.01.1991 TESCİL KARARI: 939

AYRINTILI TANIM:

Sivas’ın Şehitler Mahallesi’nde, sanayi bölgesi girişinde etrafı duvarlarla çevrili Sivas halkı tarafından “Şehitler” olarak bilinen bahçe içinde bir mezarlıktır.

 “Şehitler diye bilinen mezarlar, kendi adıyla anılan Şehitler Mahallesi, Şehitler Camii karşısında ve camii önünden geçen Zara Yolu ’nun kenarında sanayi çarşısı dükkanlarının önünde bulunan yeşil alanın içerisindeki mezarlardır.

Eskiden saman pazarı ve siyasi partilerin mitinglerinin yapıldığı alan olarak da kullanılan bu meydan, zamanın belediye yönetimi tarafından istimlak edilip sanayi çarşısı olarak parsellenip esnafa satılmıştır. Şehitlere ait mezarların etrafında çevre düzenlemesi yapılarak, yeşillendirilmiş ve park haline getirilmiştir.” (  İbrahim Yasak, Sivas Yatırları ve Abdulvehhab Gazi Hazretleri, Sivas 2004, s. 102.)

YAPILAN ONARIMLAR: Sivas, Şehitler Mahallesi’nde, sanayi bölgesi girişinde etrafı duvarlarla çevrili bahçe içinde şehitlik bulunmaktadır. 2005 yılında onarımı yapılmıştır. Yapılan onarımda alan içerisinde ve çevresindeki kavak ağaçları kesilmiş, duvar kesme taşla yeniden örülmüş, harpuşta duvarın üzeri demir korkulukla çevrilerek çevre düzenlemesi yapılmıştır.