Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Şeyh Çoban Türbesi

SİVAS MERKEZ  Şeyh Çoban Mahallesi

BUGÜNKÜ SAHİBİ: Vakıflar Genel Müdürlüğü

TESCİL TARİHİ: 28.07.1983 TESCİL KARARI: A-4053

AYRINTILI TANIM:

Kare şeklinde, tek kubbeli kesme taştan yapılmıştır. Güneyde bulunan giriş kapısı yanında büyükçe bir kapısı vardır. Kubbe doğrudan duvarlara oturtulmuştur. Dört Köşede dört yarım kubbecik bulunur. Kubbe eteğinde dört adet yuvarlak pencere vardır.

 Türbe 6.65 x6.65 m. ölçülerinde kare planlı olup sekizgen kasnaklı tek kubbeli kesme taştan yapılmıştır. Güneyde bulunan giriş kapısı yanında büyükçe bir pencere vardır.

Kubbe doğrudan duvarlara oturtulmuştur. Dört köşede dört yarım kubbecik bulunur. Kubbe eteğinde dört adet yuvarlak pencere vardır.

Türbe içinde ahşap iki sanduka yer almaktadır. Güney cephede yer alan yuvarlak kemerli açıklığın önündeki sanduka Şeyh Çoban’a aittir. Diğerinde ise “Şeyh Taceddin-i Arifi” yazısı okunmaktadır.

YAPILAN ONARIMLAR: 1457 tarihinde tamir edildiğini gösterir tamir kitabesi vardır. Ayrı bir kitabesinde de 1900-1901 yılında yeniden onarıldığı anlaşılmaktadır. Ayrıca, 2004 yılında da onarım görmüş olup bu onarımda çevre düzenlemesi yapılmış, türbe duvarlarında taş temizliği yapılarak, iç sıvası yenilenmiştir.