Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Fahriye Gönç Evi


SİVAS MERKEZ  Sularbaşı  Mahallesi

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Fahriye GÖNÇ

TESCİL TARİHİ: 28.07.2011 TESCİL KARARI: 2478

AYRINTILI TANIM:

Geleneksel tarzda, bitişik nizamda inşa edilmiştir.Ahmet  YUVACI Evi’ne güneyden bitişik olan yapı; Zemin + 1 katlı olarak, ahşap karkas taşıyıcı sistem arasına kerpiç dolgu tekniğiyle yapılarak tatlı kireç  sıvanmıştır.  Doğu cephede, birinci katta köşelerde iki çıkma yapmaktadır. Çıkma altları ahşap kaplama olup,ahşap konsollarca taşınmaktadır. Çıkma köşeleri ve kat arası ahşap  pilastrlarla vurgulanmıştır.

Ahşap pencereler ½ oranlı olan yapının üst örtüsü sac ile kaplanmıştır.Evin kuzeyinde bahçesi bulunmaktadır.Eve giriş doğu cepheden ,çift kanatlı, ahşap kapı ile sağlanmaktadır.Bu kapıdan, bahçeye girilir.Sağda kalan bahçe, kerpiç duvarla çevrelenmiştir. Yapının birinci kattaki, kuzeydoğu cephesinde kalan çıkmalı kısım yangında  (02.03.2011) zarar görmüştür. Zemin katı ile 1.katına giriş kapıları ayrı olup, her ikisi de bahçeye açılmaktadır. Bahçede solda, müştemilat bulunmaktadır. Zemin katta, tek kanatlı ahşap kapıdan koridora girilir. Burada, üç kısım bulunmaktadır. Solda, pencereleri bahçeye ve doğu cepheye açılan bir oda bulunmaktadır. Bu odada, pencere önlerini kaplayan ahşap seki ile ahşap kapaklı dolap bulunmaktadır. Tavanı kontrplaktır.

Yanındaki odada da, pencere önünde ahşap seki mevcuttur. Bu odanın kontrplak tavanı kısmen çökmüş, güney duvarı da     kısmen yıkılmıştır. Köşede kalan mekanda bir çeşme bulunmaktadır.. Bu kısmın da tavanı çökmüştür. Bu mekanın karşısında ıslak mekan vardır. Merdiven altı kapaklı dolaptır. Karşısında da ahşap kapaklı bölmeler bulunmaktadır. 1. kata çıkış kapısı ve üzerindeki küçük bölüm daha sonra eklenmiştir. Yukarıya çıkış merdivenleri ahşaptır ve ahşap korkulukludur. 1. kat, zemin kat ile aynı plana sahiptir. Dış sofaya üç mekan açılmaktadır. Sofada, ahşap dolaplar bulunmaktadır.Tavanı çıtalı düz tavandır. Soldaki ilk oda, yangında zarar gören kısımdır.

Doğu cephe duvarı tamamen yıkılmıştır. Odanın içi yanık ahşap parçaları ile dolmuştur. İkinci ve ortada kalan odanın da kuzey duvarı tamamen yıkılmıştır. Tavanı düz çıtalı ahşap tavandır. Köşede kalan son odada ise camlı  ahşap bölmelerle yapılmış bir kısım bulunmaktadır. Merdivenlerin arkasında ıslak mekanlar bulunmaktadır. Ayrıca çatıya çıkış merdivenleri de buradadır.