Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Burmahan

SİVAS    İLÇE: DİVRİĞİ MAHALLE-KÖY VEYA MEVKİ: Duru Köy, Burmahan Mezrası

TESCİL KARARI: 1438 TESCİL TARİHİ: 16.04.1993

AYRINTILI TANIM: Burmahan; Sivas ili, Divriği ilçesi, Duruköyü ’ne bağlı ve kendi adıyla anılan Burmahan Mezrasında bulunmaktadır. Han ve han çevresine yapılmış 7-8 haneden oluşan mezra, Çaltı Çayı kenarında yüksekçe bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Taşım Divriği-Arapkir stabilize yolundan ayrılan Duru Köyü yolu ve bu yoldan bağlantılı Bifer Madencilik İşletmesi için açılan 9 km’lik ham bir yoldan sağlanmaktadır. Burmahan Mezrası, Divriği ilçesine 40 km mesafededir.

Eski Divriği-Erzincan yolunda, Mengücekler devrinden kaldığı sanılan bir kervansaraydır. Alışılmış ölçülerdeki Selçuklu Kervansaraylarından küçüktür. 24x52m boyutlarındadır. Adını düş cümle kapısında ve girişte bulunan burmalı söve/sütuncelerden aldığı söylenmektedir. Han; batıda bir kapalı bölüm, doğuda avlu, güneyde bir mescit ve avlunun kuzeyinde revaklı pavyonlardan oluşmakta, taç kapısının doğu yönde olduğu sanılmaktadır. Kapalı bölüm geniş tutulmuş bir ana eyvan ve iki yan eyvandan oluşmaktadır. Bazalt taşlardan yapılmıştır.

YAPILAN ONARIMLAR: Yapıya IV. Sultan Murat’ın onarttığı, hatta Revan Seferi’ne giderken burada gecelediği söylenmektedir.

 GÖZLEMLER: Hanın batı bölümünü oluşturan ana ve yan eyvanlardan oluşan kapalı kısmı üst örtüsü ile birlikte sağlam vaziyette durmaktadır. Yalnızca giriş kapısının üzerindeki örtü yıkılmış, iç mekândaki bazı kemerlerin bir kısmı düşmüş ve bazı insan tahribatları yapılmıştır. Avlu kısmındaki revaklı bölmeler ve taç kapı yıkılarak evler yapılmıştır. Güneyde yer alan mescit önündeki mekânlarda yıkılmıştır. Hanın kapalı kısmı burada oturanlarca ahır, samanlık ve depo olarak kullanılmaktadır. Bakımsızdır.