Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Nuri Demirağ Endüstri Meslek Lisesi

SİVAS    İLÇE: DİVRİĞİ  MAHALLE-KÖY VEYA MEVKİ: Aşağı Hamam Mahallesi

BUGÜNKÜ SAHİBİ: Maliye Hazinesi

BAKIMINDAN SORUMLU OLMASI GEREKEN KURULUŞ: Milli Eğitim Bakanlığı

TESCİL KARARI: 1645 TESCİL TARİHİ: 26.02.2010

AYRINTILI TANIM: L plana sahip yapının, betonarme ve yığma taştan karma sisteminde, bodrum, zemin+bir katlı olarak inşa edildiği görülmüştür. Yapıdaki pencereler kareye yakın formda olup, pencerelerin altında ve üstündeki silmeler cephelerde yer alan pencereler boyunca devam etmektedir. Cephede yağmur suyu olukları bulunmaktadır. Yapıya kuzeybatı ve kuzeydoğuda yer alan iki kapıdan giriş ağlanmaktadır. Kuzeybatıdaki giriş cephe ortasında, dikine yükselen kule formlu kütleden yapılmakta olup konferans salonuna direkt ulaşılmaktadır. Güneydoğu cephesinde bodruma girişi sağlayan bir kapı daha bulunmaktadır. Bodrum kat, sadece zemin kattaki tuvaletlerin altındaki tesisat borularının yer aldığı iki mekânlı bölümden oluşmaktadır ve okulun sobayla ısıtıldığı dönemde burası kömürlük olarak kullanılmıştır. Okula 70’li yıllarda kalorifer sistemi döşenmesiyle ısıtma merkezinin ek atölye binasına taşınmıştır. Kuzeydoğudaki kapı üzerinde yer alan balkon aynı zamanda giriş saçağı görevini yapmaktadır.

       Yapıda yer alan mekânlar, L şeklinde bir koridor boyunca sıralanmaktadır. Zemin katta; kütüphane, rehberlik servisi, öğretmen odası, öğretmen tuvaleti ve konferans salonu,  öğrenci tuvaleti bulunmaktadır. Mekânlar dikdörtgen planlı ve yüksek tavanlıdır. Zemin kattaki bir dersliğin tabanı karo mozaik olup diğer dersliklerin, bilgisayar laboratuarının, konferans salonunda yer alan sahne ve kulisin zemin ahşaptır. İdareci odaları, koridorlar, zemin katta yer alan konferans salonu ve tuvaletler seramikle kaplıdır. Birinci kata çıkan merdiven basamakları dökme mozaiktir. Binanın özgün eş boyutlu çift giyotin ahşap pencereleri, PVC ile biri büyük, sabit ve biri de açılabilir küçük kanatlı pencere olarak değiştirilmiştir. Binanın arşiv, rehberlik servisi, konferans salonu, kulis de olduğu gibi bazı iç mekân kapıları özgünlüğünü korumaktadır. Bu kapılar, geniş pervazlıdır ve kasanın iç yüzünde de devam eden dikdörtgen panolara sahiptir. Orijinali kiremit olan çatı sac ile kaplanmıştır. Yapının bahçesinde dört dilimli, oval planlı fıskiyesi bulunan bir süs havuzu ve okulu yaptıran Nuri Demirağ’ın taş platform üstündeki büstü yer almaktadır.

GÖZLEMLER: Genel olarak oldukça sağlam durumda bulunan binanın birinci katındaki mekanların davarlarında yer yer rutubet ve boya dökülmesi gözlenmiştir.

YAPILAN ONARIMLAR: Orijinal kiremit olan çatı sac ile kaplanmıştır. Binanın özgün eş boyutlu çift giyotin pencereleri PVC ile değiştirilmiştir