Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Danişmendliler Zamanında Sivas Konferansı Verildi.

  • DSC_1067
  • DSC_1046
  • DSC_1052
  • DSC_1071
  • DSC_1004
  • DSC_1007
  • DSC_1002
 

               Sivas Darüşşifâsının 800. Yılına Doğru etkinlikleri kapsamında “Danişmendliler Zamanında Sivas” konulu konferans Doç. Dr. Muharrem Kesik tarafından 29 Mayıs 2014 tarihinde saat 14.00’de Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans salonunda  verildi.

            Konferansa; Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Sabri Erturhan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü ve Yardımcıları Teoman Karaca ile Halit Karakoç, Cumhuriyet Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Erdal Eser, Araştırmacı Yazarlar Müjgan Üçer, Av. Haluk Çağdaş, Mehmet Şarkışla, Sivas Mevlana Tasavvuf Kültür ve Sema Derneği Başkanı Yılmaz Susamış, kurum personeli,  Cumhuriyet Üniversitesi öğretim görevlileri ve  öğrencileri katıldılar.

           

Doç. Dr. Muharrem Kesik ; Danişmendliler döneminin Selçuklu Sultanı, Sultan Alparslan tarafından Emir Danişmend Gazinin Sivas’ı feth etmesi için gönderilmesiyle 1085 yılında fethedilerek başladığını, Türk Kültür ve Yaşam şeklinin yaygınlaşarak büyük bir beylik haline gelen Danişmendlilerin merkezi haline gelen Sivas’ın  Danişmend Gazi’nin ölümüyle üç kola ayrıldığını ve Selçuklu Sultanı 2.Kılıçarslan tarafından 1175 yılında tarih sahnesinden silindiğini belirtti. Sivas’ın fethinin 929. yıldönümü olduğunu belirterek Danişmendliler isminin Sivas’ta daha yaygın kullanılması gerektiği yönünde önerilerde bulunarak tüm katılımcılara teşekkür etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü Doç.Dr. Muharrem Kesik’e ve Cumhuriyet Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü adına Dr. Meryem Acara Eser’e teşekkür belgesi takdim etti. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü’nün teşekkür konuşmasından sonra program sona erdi.