Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TERMAL TURİZM

            Kangal Balıklı Kaplıca, sedef hastalığının yeryüzündeki tek doğal tedavi merkezidir. Kangal ilçesinde bulunan Balıklı Kaplıca, Sivas kent merkezine 98 km mesafededir. Dişleri olmayan bu balıklar, 36–37 °C sıcaklıktaki suyun yumuşattığı kabarık yara kabuklarını kopararak deriye kaplıca suyunun etki etmesini sağlıyor ve cildi pürüzsüz hâle gelinceye kadar temizliyor. Bölgede özel işletme bünyesinde hizmet veren 1 otel ile 2 adet yüzme, 4 adet tedavi havuzu ve mesire alanları yer alıyor. Kaplıca bilimsel incelemelerden geçmiş olup Sağlık Bakanlığı ruhsatlıdır. Kaplıcaya tam teşekküllü hastanelerden sevk ile de gelinebiliyor. 


 Balıklı Kaplıca-2.jpg


Balıklı Kaplıca-3.jpg 


            İl merkezine 31 km uzaklıktaki Sıcak Çermik Kaplıcası’nın su sıcaklığı 46°C -50°C arasında değişiyor. Sodyumlu, sülfatlı, hidrokarbonatlı, magnezyumlu ve karbonatlı bir bileşime sahip olan kaplıca suyu; romatizma, sinir sistemi, solunum yolu, metabolizma bozuklukları, böbrek ve idrar yolları, kan dolaşımı ve kalp hastalıklarının tedavisinde etkili. Çermik’e gelirseniz Sivas'ın jeolojik ve jeomorfolojik yapısından yararlanılarak oluşturulan Altınkale’yi de ziyaret edebilirsiniz. Çadır hayatını seviyorsanız yeni oluşturulan alanlardaki mevcut çadırlarda kalabilirsiniz.

 
DSC_3062.JPG


DSC_3065.JPG

DSC_3082.JPG

DSC_3084.JPG

Sıcak Çermik-1.jpg

Sıcak Çermik-2.jpgSıcak Çermik-4 (Altınkale).jpg

            İl merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Soğuk Çermik Kaplıcası’nın su sıcaklığı 28°C olup prefabrik evlerde konaklama imkânı mevcuttur. Kaplıca suyu; sinir sistemi rahatsızlıkları başta olmak üzere, mide, bağırsak ve safra kesesi hastalıklarına iyi geliyor. 


Sivas Soğuk Çermik-2.jpg

Sivas Soğuk Çermik-3.jpg