Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

“TURİZMDE İŞBİRLİĞİ VE GÜÇ BİRLİĞİ TOPLANTISI” SİVAS’TA YAPILDI

           Karadeniz Bölgesi ile komşu bölgelerinde turizmin geliştirilmesi ve sürdürülebilir yapıya kavuşturulması için karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak, yapılması gereken çalışmalarda birlikte hareket etmek amacıyla ilgili İllerin Kültür ve Turizm Müdürlükleri bir araya gelerek “Turizmde İşbirliği-Güç Birliği” birlikteliğini oluşturmuşlardır. Konuyla ilgili İl Toplantılarının ilki 06.02.2015 tarihinde Ordu’da, ikincisi 03.04.2015 tarihinde Trabzon’da, üçüncüsü 29.05.2015 tarihinde Bayburt’ta, dördüncüsü 07.08.2015 tarihinde Artvin’de gerçekleştirilmiş olup beşinci toplantı 29.09.2015 tarihinde İlimizde gerçekleştirildi. Toplantıya Amasya, Artvin, Bayburt, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun, Sivas, Tokat ve Trabzon, Kayseri ve Nevşehir İl Müdürlüklerinin yanı sıra ORAN, TÜRSAB, SESOB, Sivas TSO temsilcisi, Bakanlığımız Tanıtma Genel Müdürlüğü temsilcisi, Bakanlığımız Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü temsilcisi ve ilimizde faaliyet gösteren turizm sektör temsilcileri katıldı.

            29.09.2015 tarihinde konuklarımıza ilk olarak Arkeoloji Müzesi gezdirildi. Ardından Tarihi Kent Meydanı konuklara gezdirilerek tarihi eserlerimiz hakkında bilgi verildi.   

Öğle yemeğinin ardından 14:00 ‘de “Turizmde İşbirliği-Güç Birliği” toplantısı başladı. Toplantıya Sivas Valisi Sayın Âlim BARUT, Sivas Belediye Başkanı Sayın Sami AYDIN, C.Ü. Rektör Vekili Sayın Prof. Dr. Ali ERKUL katıldılar. İki bölümden oluşan ve ilk bölümü İl Müdürümüz Sayın Kadir PÜRLÜ’nün açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, Protokol üyelerinin konuşmalarıyla sona erdi. 15:00’da ikinci bölümü başlayan, Yrd. Doç. Dr. Metin ÇELİK, İl Müdürümüz Kadir PÜRLÜ ve Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur TOPARLAK tarafından yönetilen toplantıda önceki çalışmalarda alınan kararların uygulanması,  bir sonraki toplantının Samsunda yapılması, Kayseri ve Nevşehir illerinin de platforma dâhil edilmesi, her ilin kendi turizm envanter şablonunu hazırlaması, eksikliklerin giderilmesi gibi kararlar alındı. Toplantı iyi dilek ve temenniler bölümünün ardından sona erdi.

            Daha sonra Kangal Balıklı Kaplıcasına hareket eden ve bir gece konaklattırılan katılımcılar ertesi gün Divriği ilçemizde misafir edildiler. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası ile Divriği Konaklarını gezen katılımcılar, Divriği’ye hayran kaldıklarını belirterek, hazırlanacak ortak paket tur programlarında en önemli destinasyonun Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası olması gerektiğini dile getirdiler.

            İnfo gezinin tamamlanmasıyla,  “Turizmde İşbirliği-Güç Birliği” toplantısına iştirak eden İl Müdürleri ve konuklar 30.09.2015 tarihinden itibaren ilimizden ayrıldılar.
 
  • 2
  • 4
  • 3
  • 1