Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ÖLÜMÜNÜN 798. YILINDA SULTAN I. İZZEDDİN KEYKÂVUS’UN VASİYETİ YERİNE GETİRİLDİ

Müdürlüğümüzün yaptığı bir çalışmayla Ölümünün 798. Yılında  Sultan I. İzzeddin Keykâvus’un vasiyeti olan şiirin yer aldığı levha 03.12.2018 Pazartesi günü saat 13.45’de  Şifaiye Medresesi’nde mezarı başında yapılan törenle yerine konuldu.

      Şifaiye Medresesi içinde bulunan İzzeddin Keykâvus türbesinde bu güne kadar farklı zamanlarda birçok onarımlar yapılmış olduğundan bu gün söz konusu şiirden bir eser kalmamıştır. Ünlü Selçuklu Sultanı İzzeddin Keykâvus’un bu hatırasını yaşatmak amacıyla, Hattat Cafer Kelkit’e söz konusu şiir yazdırılarak bir hat levhası haline getirilmiştir. Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykâvus’un, ölümüne yakın günlerde, çok sevdiği bir şehir olan Sivas’ta yaptırmış olduğu “Sivas Darüşşifasına defnedilmesini ve türbesinin içine aşağıdaki şiirin yazılmasını vasiyet ettiği” birçok tarih kitabında geçmektedir.

Mâ a cihân râ gozâştîm u şodîm

Renc-i râhat nigâştîm u şodîm

Ba’d ez-în nevbet-i şomâst ki mâ

Nevbet-i hîş dâştîm u şodîm

Türkçe Anlamı:

Biz bu cihânı terk edip gittik

Sıkıntıyı da rahatı da görüp gittik

Artık sıra size gelmiştir

Biz nöbetimizi savıp gittik

            Programa; Sivas Valisi Sayın Salih AYHAN, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Kadir PÜRLÜ, Vakıflar Bölge Müdürü Cemal KARACA, İl Müftüsü Yusuf AKKUŞ, Ziyabey Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Cafer KELKİT, Tarihçi-Yazar Necdet SAKAOĞLU, Araştırmacı-Yazar Müjgân ÜÇER ve  diğer davetliler katıldı.

            Programda; İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Kadir PÜRLÜ, Tarihçi-Yazar Necdet SAKAOĞLU ve Sivas Valisi Sayın Salih AYHAN birer konuşma yaptılar. İl Müftüsü Yusuf AKKUŞ tarafından yapılan duanın ardından levhalar türbedeki yerine konuldu.


  • KTM_0331.JPG
  • KTM_0321.JPG
  • KTM_0336.JPG
  • KTM_0344.JPG