Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

3. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi 27-30 Eylül 2018 Tarihlerinde İlimizde Gerçekleştirildi.

      Valiliğimiz öncülüğünde; Sivas Belediyesi, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ile ORAN Kalkınma Ajansının katkılarıyla ve Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi işbirliğiyle İlimizde 27-30 Eylül 2018 tarihlerinde “3. Uluslararası Sağlık ve Termal Turizmi Zirvesi” düzenlendi.

       İlgili zirveye 52 ülkeden 256 Termal Turizm uzmanı katıldı. Zirvenin ilk gününde davetlilerle tarihi Behrampaşa Hanı'nda düzenlenen programda bir araya gelen Sayın Valimiz Davut Gül, Sivas'ın kabuğunu kırdığını ve dünyaya açıldığını söyledi. Sivas'ın başka yerde olmayan çeşitli özellikleri barındırdığını belirten Gül, Kangal Balıklı Kaplıcası'nın bunlardan biri olduğunu ifade etti. Kangal Balıklı kaplıcada sedef hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığa katkı sunan "doktor balıklar" bulunduğunu vurgulayan Gül, "Aynı şekilde Sıcak Çermiğimiz var. Sivas, Anadolu'da en iyi güneş alan yerlerden biri. Topraktaki mineralleri aynı şekilde." dedi.

       Günün sonunda konuklar profesyonel turist rehberleri eşliğinde İlimizin tarihi ve doğal güzelliklerini ziyaret ettiler.

        Zirvenin 2. gününde Cumhuriyet Üniversitesi Konferans Salonu'nda zirvenin açılış programı yapıldı. Programa; Sayın Valimiz Davut GÜL, Belediye Başkanı Sami AYDIN, Rektör Yardımcısı Ali TAŞKIN, Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İRCAL, Vali Yardımcımız  Yeliz YILDIZHAN, Ticaret Bakanlığı Sağlık Turizm Daire Başkanı Alperen KAÇAR, ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin KİLCİ,  İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Kadir PÜRLÜ, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Cengiz AKPOLAT, Türkiye Sağlık Turizmi Gelişme Konseyi Başkanı Emin ÇAKMAK, İlimiz protokolü, sağlık ve termal turizm işletmecileri ile 52 ülkeden, 256 Turizm Uzmanı katıldı. Programda ilk olarak Sivas'ta bulunan sağlık turizmi ile termal turizmi anlatan sinevizyon gösterisi izletildi. Konferansta konuşan Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak Sivas'ın yüzyıllardır değişik medeniyetlere ev sahipliği yaptığını, şifa dağıttığını söyledi. Aynı zamanda Sivas'ın termal ve sağlık turizmi açısından görücüye çıkmaya hazır olduğunu dile getirdi. Ticaret Bakanlığı Sağlık Turizm Daire Başkanı Alperen Kaçar da etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Belediye Başkanı Sami Aydın ise, "Bugün gelinen noktadan son derece mutluyuz. Sivas bir medeniyet, tarih, kültür ve turizm şehri. İşte biz bu zirve ile Sivas'ı daha iyi tanıtma fırsatı bulacağız. Anadolu insanının sıcaklığını, misafirperverliğini hissettireceğiz.” dedi. Sayın Valimiz Davut Gül ise bu zirvenin Sivas'ta yapılan en önemli etkinlik olduğunu söyledi.

       Konferansın 2. oturumunda Sivas'taki hastane yöneticileri ve termal tesis işletmecileri yabancı katılımcılara sunum yaptı.

        Oturumların sonunda Türkiye Sağlık Turizmi Gelişme Konseyi Başkanı Emin Çakmak’ın moderatörlüğünde Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suavi AHİPAŞAOĞLU, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Kadir PÜRLÜ, Medikal Wellness Vakfı Başkanı Lutz LUNGWITZ, All Anatolia Şirketi'nin sahibi Hüseyin BARANER ile Termal ve Medikal Spa Otelleri Grup Başkanı Yunus GÜRKAN, Türkiye Kaplıca Talasso ve Kür Merkezi Derneği Başkanı Köksal KÖSE'nin katıldığı “Zirve Değerlendirmesi ve Kapanış Konuşması” gerçekleştirildi.

        Salon etkinlikleri devam ederken konferans salonu önüne getirilen Kangal köpekleri de yabancı katılımcıların ilgi odağı oldu.

         Kapanış oturumunun ardından Gala yemeği için Radisson Blu Otel’de misafirlerimize Yöresel Halk Oyunları ve türküler eşliğinde yemek verildi.

          Zirvenin 3. gününde şehir merkezindeki hastaneler ile Kangal Balıklı Kaplıca'da düzenlenen programa katılan davetliler, kaplıcadaki havuzlara girdi ve balıkları inceledi. Kangal              Balıklı Kaplıcası işletmecisi Fuat Ünsal, misafirleri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Zirvenin kentte düzenlenmesinde katkı sağlayan herkese de teşekkür etti.

          Zirvenin 4. Gününde konuklarımız Nuri DEMİRAĞ Havalimanı’ndan İstanbul’a ve kendi ülkelerine uğurlandılar

 • 1.jpg
 • 10.JPG
 • 11.JPG
 • 12.JPG
 • 13.JPG
 • 14.jpg
 • 2.JPG
 • 3.JPG
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.JPG
 • 8.JPG
 • 9.JPG