Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

"Coğrafyası, Tarihi ve Folkloruyla Suşehri" Kitabının BasınaTanıtımı Yapıldı.

            Müdürlüğümüzün ’Sivas 1000 Temel Eser Projesi’ kapsamında yayına hazırladığı, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle bastırılan ‘Coğrafyası, Tarihi ve Folkloruyla Suşehri’ adlı kitabın basına tanıtım toplantısı düzenlendi.     

          Şems-i Sivasî İl Halk Kütüphanesinde düzenlenen Basın Toplantısına Valimiz Sayın Davut GÜL,Suşehri Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, Suşehri Belediye Başkanı Fazlı Yüksel, İl Müdürümüz Kadir PÜRLÜ, İl Müdür yardımcımız Teoman KARACA,kitabın yazarı İlyas Ege, Yayın Kurulu Üyeleri, Basın mensupları ve kurum personelimiz katıldı.

        Kitabın yazarı İlyas Ege, doğup büyüdüğü Suşehri ilçesine ayrı bir sevgisi olduğunu ifade ederek, bu sevginin emaresi olarak Suşehri'ni anlatan kitabı kaleme aldığını söyledi. Yazar Ege, Suşehri'ni çok sevdiğini ve Suşehri'ne olan borcunu bir kitap hazırlayarak ödemek istediğini kaydetti.

           İl Müdürümüz Kadir Pürlü, kitabın 6 bölüm ve 360 sayfadan oluştuğunu ve kitapta ilçeye ait 58 fotoğrafın yer aldığını belirtti. Bu kitabın, Sivas'ın kültür hayatına önemli katkı sunacağına işaret ederek, "Suşehri ilçesinin tarih ve folkloru gün ışığına çıkarılmıştır. Suşehri'ni araştıracak olanlar artık çok önemli bir kaynak esere kavuşmuşlardır. Bin tane bastırılan kitap, üniversitelerin merkez kütüphanelerine, Türkiye genelindeki tüm il halk kütüphanelerine, ilgili diğer kişi, kurum ve kuruluşlara dağıtılacaktır." diye konuştu.

        Valimiz Davut Gül ise yaptığı konuşmada; “Sivas'ın en büyük sermayesinin beşeri sermaye olduğunu ve ilimiz yayın kurulunun önemli çalışmalar yaptığını” belirterek, Yayın kurulunun uyumlu çalışmaları ile beşeri sermayeye katkı sağlamak için yazan ve düşünen kişilerin kitaplarını basıyoruz, zaman zaman da kamuoyuna tanıtıyoruz. Suşehri coğrafyası ve folkloru ile ön planda. Hiç şüphesiz Suşehri'nin kaynaklarını birisinin kaleme alması gerekiyordu. Bin sene sonra Suşehri'ndeki hiçbir yapı ayakta kalmayacak. Bu kaynakların önemli bir çalışma olduğuna inanıyoruz. Bu kakip yeni gelen nesillere okutulacak, anlatılacaktır. Bin yıl da geçse gelecek kuşaklara bir eser bırakılmış olacak. Bu kitabın yayımlanmasında emeği geçen yazarımıza ve yayın kurulumuzun değerli üyelerine teşekkür ediyorum." dedi

        Suşehri Kaymakamı Uzunoğlu ve Belediye Başkanı Yüksel'de kitabın ilçe için çok önemli olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür ettiler.

        Konuşmaların ardından Yazar Ege imzaladığı kitabı Valimiz Gül'e takdim etti.

  • 1 (1).jpg
  • 1 (3).jpg
  • 1 (4).jpg
  • 1 (5).jpg
  • 1 (6).jpg
  • 2.jpg