Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

MÜDÜRLÜĞÜMÜZ SAFRANBOLU'NUN UNESCO LİSTESİNE DAHİL EDİLİŞİNİN 20. YILI KUTLAMA PROGRAMINA KATILDI..

Osmanlı-Türk sivil mimari örneklerinin topluca bir arada bulunduğu ve dünyanın en iyi korunan 20 kentinden biri olan Safranbolu'nun UNESCO "Dünya Kültür Mirası Listesi" ne dahil edilişinin 20. yılı kutlama programına  İl Müdürümüz Kadir Pürlü ve Araştırmacı Ali Rıza Akyüz katıldılar.

            Tarihi Cinci Handa açılışı gerçekleştirilen programda Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Karabük Vali Yardımcısı Abdullah Acar ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun birer konuşma yaptılar.

            Konuşmaların ardından programa, Prof. Dr. Aysun Özköse, dönemin Belediye Başkanı Mustafa Eren ve dönemin Kaymakamı Muammer Aksoy'un konuşmacı olarak katıldığı "UNESCO'da 20.Yıl" Konulu bir söyleşi ile devam edildi.

            Öğle yemeğinin ardından program "Dünya Miras Şehri Olmak Safranbolu'ya Ne Kazandırdı" konulu söyleşi ile devam etti. Söyleşide ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Özgen, Karabük Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Gürbüz ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı / Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz birer konuşma yaptılar.

            Prof. Dr. Levend Kılıç'ın "Süha Arın'ın İzinde Safranbolu'da Zaman" Fotoğraf Sergisi ile gazeteci-yazar Aytekin  Kuş'un Safranbolu konulu "Gazete Koleksiyonu" sergi açılışları ile devam eden program, Kaymakamlar Evi, Saat Kulesi ve  Kent Tarihi Müzesi'nin gezilmesi ile son buldu.

             Safranbolu programını müteakip İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’u ziyaret ederek Sivas'ı temsil eden hediyeler verdi. Ziyarette Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, İl Müdürümüze yapmış oldukları ziyaretten dolayı iyi dileklerini belirtti.

            Yeni hizmet binasına taşınan Karabük İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü de ziyaret eden İl Müdürümüz, burada Karabük İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin'e yeni hizmet binalarının hayırlı olması dileğinde bulunarak  kendilerine Sivas’ı temsil eden hediyeler verdi. 

(16-18 Aralık 2014)

 

 

  • a (1)
  • a (2)
  • a (8)
  • a (3)
  • a (4)
  • a (6)
  • a (7)
  • a (5)