Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İlimiz Seyahat Acentalarıyla Toplantı Yapıldı. (04.12.2014)

Müdürlüğümüz Güzel Sanatlar Sergi Salonunda, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir PÜRLÜ başkanlığında, Sivas'ta turizmin geliştirilmesine ve kaçak gezi turlarının engellenmesine yönelik yapılan toplantıya İlimiz seyahat acentası temsilcileri, Cumhuriyet Üniversitesi Turizm İşletmecilik ve Otelcilik Bölümü Öğretim Üyeleri ve Profesyonel Turist Rehberleri katıldı.

İl Müdürümüz Kadir PÜRLÜ, turizmin üç önemli ayağının seyahat acentaları, oteller ve turist rehberleri  olduğunu söyledi.

Kaçak turların toplumun kanayan yarası olduğunu, turizm etkinliklerinin 1618 sayılı yasaya göre yapılması gerektiğini kaydetti.

İl Müdürümüz Kadir PÜRLÜ, kaçak turlara katılan vatandaşların canlarının tehlikede olduğunu, araçlarında rehber bulunmayacağını ve kazalara karşı sigorta korumasında olmayacaklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Lütfen turizm etkinliği yapacak olan kurum kuruluş veya kişiler A gurubu bir seyahat acentasından hizmet alarak bu etkinlikleri yürütsünler. Bunu yapmadığımız takdirde kanunla kurulmuş seyahat acentalarımızı korumamış oluyoruz. Onlar bu alanda yatırım yapıyorlar. Hiçbir yatırımı olmayan, devletimize bir kuruş vergi vermeyen kişiler tur düzenleyerek hem haksız kazanç sağlıyor hemde kalitesiz bir gezi sunuyor. Vatandaşlarımız seyahat acentalarının dışında düzenlenen bir geziye katıldıklarında gerçekten mağdur oluyorlar. Bunun önlenmesine yönelik bir dizi çalışmalar yaptık, denetimler yaptık, tedbirler aldık, yazılar yazdık, kurumları ziyaret ettik. Bunun meyvelerini aldığımıza da inanıyorum."

           Daha sonra kaçak turların sebepleri, önlenmesine yönelik tedbirlerin gündeme geldiği toplantıda ortaya çıkan fikir ve öneriler kayıt altına alındı.
  • 1 (4)
  • 1 (6)
  • 1 (5)
  • 1 (3)
  • 1 (2)
  • 1 (1)