Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü –THY İl Müdürlüğü İşbirliğiyle Tursab(Türkiye Seyahat Acentalar Birliği) Sivas Tanıtım Gezisi Düzenlendi. [06-09.11.2014]

 • 1 (14)
 • 1 (13)
 • 1 (9)
 • 1 (12)
 • 1 (10)
 • 1 (11)
 • 1 (8)
 • 1 (7)
 • 1 (6)
 • 1 (5)
 • 1 (4)
 • 1 (3)
 • 1 (2)
 • 1 (1)

               İlimizin turizm potansiyelinin tanıtılması, öne çıkarılması, turizm gelirlerinden ilimizin hak ettiği payı alabilmesi adına İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile THY İl Müdürlüğünün işbirliğiyle 06–09 Kasım 2014 tarihlerinde TURSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Sivas Tanıtım Gezisi düzenlendi.

                İlgili geziye, TÜRSAB Boğaziçi Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İbrahim ULUS, TÜRSAB Yedigöller       Genel Sekreteri Recep TOPAL, Kocaeli Turizm Sahibi Fatih SARIOĞLU, Çelen Tur Sahibi Hilal KÖSE, KKS Turizm Operasyon Müdürü Tunçhan Çiğdem KUTSAL, Bukla Turizm Operasyon Müdürü Mikail KÖROĞLU, Tur İndex Operasyon Müdürü Tufan ÖZCAN, Gezici Yak Turizm Sahibi Sevinç AKDOĞAN ve Bros Group Finans Koordinatörü Gaye KEMİK katıldı.

               Konuklarımıza İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Kadir PÜRLÜ, THY İl Müdürü Ali Ensar KILIÇOĞLU, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcıları Halit KARAKOÇ, Teoman KARACA, Turizm Şube Müdür Vekili Sibel AKYÜZ ve Turizm Şubesi personelinin yanı sıra Profesyonel Turist Rehberi Gökhan ÇİÇEKLİYURT iştirak etti. Gezide ilimizdeki tarihi mekânlar, doğal güzellikler, kaplıcalar, oteller, restoranlar, kahve ve eğlence mekânları, konaklar, el sanatları merkezi ile arkeoloji müzesi gezdirildi.           

            Basının da büyük ilgi gösterdiği gezinin 1. gününde misafirlerimiz Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’nda karşılandı. İlimizin gözde mekânlarından Lezzetçi Çamlık Restoranda akşam yemeğine geçildi. Yemekte misafirlerimize Madımak Aşı, Sivas Kebabı, İçli Köfte ve Künefe ikram edildi.

            Gezinin 2. gününde Vali Âlim BARUT ve Vali Yardımcısı Turgay İLHAN’ a nezaket ziyaretinde bulunuldu. Sonrasında misafirlerimize tarihi Hükümet Konağı gezdirilerek Arkeoloji Müzesine geçildi.

Arkeoloji Müzesi Müdürü Atılgan KAYA tarafından karşılanan misafirlerimize ve basın mensuplarına program hakkında bilgi verildi. Daha sonra Gök Medrese, Ulu Camii, Şifaiye Medresesi, Buruciye Medresesi, Kale Camii ve Kent Meydanı profesyonel turist rehberi Gökhan ÇİÇEKLİYURT’un rehberliğinde gezdirildi. Öğle yemeğinde meşhur Sivas Köftecisi Ahmet Usta kendi mekânında misafirlere Sivas Köftesi ikramında bulundu. Aşçıbaşı ve Çimen Gurme lokantaları ile Turizm İşletme Belgeli oteller ziyaret edildi. Daha sonra Aksu Parkı gezildi.

 Şems-i Sivasi Türbesi, ardından İhramcızade İsmail Hakkı Toprak Kültür Merkezi’ne geçildi. Burada konuklara ilimiz el sanatları hakkında uygulamalı bilgiler verildi. Fasıl Kahve’ de yöresel türküler eşliğinde kahve ikram edildi.

            Ardından tarihi Susamışlar Konağı’na geçildi. Burada Kültür Bakanlığından emekli Semazen ve Postnişin Yılmaz Şemsi SUSAMIŞ ve semazenlerinin sunduğu Sema Gösterisi beğeniyle izlendi. Aslen bir tekkenin bölümü olan ve şehrin kültür hayatına damgasını vurmuş bulunan bu mistik konağın diğer birimleri gezdirilerek konuklara bilgi verildi.   Akşam yemeği için Osman Ağa Konağı’na geçilerek konuklara Sivas Mutfağının örneklerinden yöresel lezzetler ikram edildi.

Akşam programında ise Abdi Ağa Konağı’nda Sektör Buluşma Toplantısı ve Sıra Gezmesi yapıldı. Sivas’ta faaliyet gösteren seyahat acentaları ve sektörde yer alan işletmeler, İstanbul Bölgesinden gelen acenta sahipleri ve TÜRSAB yetkilileri ile karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Katılımcılar sektörle ilgili sıkıntıları ve çözüm önerilerini dile getirdiler. Ardından Amatör Türk Sanat Müziği Korosu Şefi Mithat ZENCİR ve saz arkadaşları Türk Sanat Müziğinden, Muzaffer Sarısözen Amatör Türk Halk Müziği Korosu Şefi Tevfik KENEŞ ve saz arkadaşları ise Türk Halk Müziğinden eserler sundular. Programın sonunda Sivas Termal yöneticileri tarafından konuklarımıza ilimizde imal edilen kozmetik ve cilt bakım ürünleri hediye edildi.

            Gezinin 3. gününde Hafik Gölü tesislerinde Hafik Belediye Başkanı Sayın Mitat İLHAN tarafından yöresel kahvaltı ikram edildi. Daha sonra Zara Tödürge Gölü’nde Zara Belediye Başkanı Ahmet PALA tarafından misafirlerimize ilçenin yöresel lezzetleri ikram edildi. Ardından Divriği’ye hareket edildi. Divriği Kaymakamı Sayın Mehmet Nebi Kaya’nın ev sahipliğinde Profesyonel Turist Rehberi Gökhan ÇİÇEKLİYURT tarafından Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Divriği Kalesi ve Konakları hakkında bilgi verildi. Divriği ilçesinde bulunan Güllüoğlu Otel heyete gezdirildi. Otel sahibi Dilaver GÜLLÜOĞLU tarafından misafirlerimize Abdullah Paşa Konağı’nda Divriği Pilavı ikram edildi. Daha sonra Kangal Balıklı Kaplıca’ya gidildi. Kangal Balıklı Kaplıca İşletmecisi Fuat ÜNSAL tarafından karşılanan misafirlerimize akşam yemeği verildi. Yemekte kaplıca tarihi, mevcut durumu ve gelecek planları anlatıldı. Doktor balıklarla tanışan konuklarımız dünyada bir benzeri bulunmayan bu şifa merkezine hayran kaldılar. Karşılıklı iyi niyet temennilerinin ardından Sivas’a hareket edildi.

Gezinin 4. gününde Sıcak Çermik Kaplıcaları içinde bulunan Sivas Termal Yaşam Merkezi Genel Müdürü Ata Şahin tarafından konuk edilen misafirlerimize Yörük Çadırında Köy Kahvaltısı ikramında bulunuldu. Daha sonra turizm yatırım alanları gezdirilerek yetkililerden bilgi alındı. Ardından Saf Irk Kangal Köpeği Üretim Merkezine gidildi. İlgili merkezin sahibi Hüseyin YILDIZ tarafından karşılanan misafirlerimize kangal köpeği ve üretim merkezi hakkında bilgi verildi.

Daha sonra Sivas Sivil Mimari Eserlerinin güzel bir örneği olan Yeşil Konak gezilerek bilgi alındı. Dönüş için Sivas Nuri Demirağ Havalimanına geçen misafirlerimize burada Sivas Mutfağının seçkin örneklerinden Etliekmek ve ayran ikram edildi.

İstanbul Bölgesi Seyahat Acentalarının katılımı ile gerçekleşen Sivas Tanıtım Gezisi konukların Sivas Nuri Demirağ Havalimanından İstanbul’a uğurlanmasıyla sona erdi.