Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

‘AKM Gelişiyor, Hizmetimiz Güzelleşiyor’ Projesi Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi [11.09.2014]

  • 1 (1)
  • 1 (2)
  • 1 (3)
  • 1 (4)

Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ‘‘AKM Gelişiyor, Hizmetimiz Güzelleşiyor’’ adlı proje Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN)’nın Sosyal ve Kentsel Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında kabul edildi.

        ORAN tarafından kabul edilen projeyle ilgili olarak düzenlenen kamuoyunu bilgilendirme toplantısına Vali Yardımcısı Ömer KALAYLI’nın yanı sıra; İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Kadir PÜRLÜ ile projede görev alan yöneticiler ve personeller katıldı.

        İlimizde üniversite öğrenci sayısının 50.000’e ulaşması, şehir merkezinde öğrencilere hitap eden kültürel alanların yeterli durumda olmaması ve birçok sivil toplum kuruluşları ile amatör toplulukların etkinliklerini gerçekleştirecekleri alan bulamamaları nedeniyle ihtiyaçlara cevap verebilmek için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ‘‘AKM Gelişiyor, Hizmetimiz Güzelleşiyor’’adlı proje hazırlandı.

        Proje kapsamında Atatürk Kültür Merkezinin bodrum katı restore edilerek kurs merkezlerine dönüştürülmesi, galeri binası ile çok amaçlı salonun yenilenmesi, tüm bu mekanların tefriş edilmesi ve bu birimlere engelsiz erişiminin sağlanması hedeflenmektedir.

        Gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Vali Yardımcısı Ömer KALAYLI projenin amaçlarından bahsederek; "Projenin amacı 1987 yılında faaliyete geçen Atatürk Kültür Merkezi'ni kapsamlı bir biçimde fiziki alt yapısını yeniden gözden geçirmek, yeniden teftiş edilmesidir. Proje finansmanının yarısı Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Diğer eş finansman içinde girişimlerde bulunuldu. İl Kültür Turizm Müdürlüğümüzle beraber bakanlığımıza müracaatta bulunduk. Proje üç aşamadan oluşuyor ilk aşaması hazırlık, ikincisi uygulama, üçüncüsü ise tanıtım şuanda hazırlık aşamasındayız." dedi.

        Projenin tamamlanmasıyla birlikte kültürel, sanatsal ve sosyal amaçlı ortak kullanıma yönelik 3000 m2’lik bir alanda hem kültürel faaliyetlerin gerçekleşebileceği hem de kurs alma imkanlarının bulunacağı bir mekan oluşturulacaktır. Restorasyonu takiben hazırlanan birimlerde; Halkoyunları Kursu, Türk Halk Müziği Kursu, Klasik Türk Müziği Kursu, Hüsnü Hat Kursu, Tezhip Kursu, Ebru Kursu, Mevlevi Kültürü ve Sema Kursu, Semah Kursu ile Âşıklık Kültürü ve Ozanlık Kursu verilecektir.